מאת: הנועזת
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin

דירה ראשונה כמקפצה כלכלית

דירת מגורים כפי שטענתי במאמרי הקודם היא השקעה פיננסית בקנה מידה עצום, ולכן לפני שנשאל את החמות לדעתה, ההחלטה על רכישת דירה חייבת לפניי הכל להימדד על פי פרמטרים כלכליים . כלב הרוטווילר הנוהם בפינת החדר של התא המשפחתי, מייצג את רמת השבירות המסוכנת הנגזרת מתשלומיי משכנתא גבוהים, המשיתים זרם של הוצאות (התחייבות) על התא המשפחתי במקום זרם של הכנסות (נכס) ובכך נוצר שיעבוד מתיש למרוץ עכברים שאם ייעצר לרגע, כי פתאום יש קורונה פיטורין או גירושין, קיים סיכוי גבוה שהכל יקרוס. אז איך רוכשים דירה למגורים נכון ,כך שהרכישה תהווה מקפצה כלכלית? אני לא אחכה עם הפואנטה לסוף, אם כפי שטענתי במאמר הקודם הגידור הנכון ביותר לרכישת דירה ראשונה היא רכישת נכס למגורים בתשואה מינימלית של כ- 4%, מקפצה כלכלית מייצרים באמצעות חיזור עיקש אחריי רווחי הון.

coins--min
"התפוצצות פוטנציאלים"

אז הנה תקציר מנהלים איך יוצרים רווח הון ברכישת דירה למגורים ראשונה/יחידה:

1.מיסוי – כשמדובר בדירה ראשונה או יחידה נושא המיסוי מהווה בלשון העם "כסף על הריצפה". הסיבה שאני יוצאת באמירה כה גורפת מתייחסת לשני אספקטים, פטור ממס רכישה עד לסכום של 1.74 בכל רכישה של דירה יחידה, או דירה שניה כדירה חלופית לדירה היחידה אשר תימכר עד 18 חודשים מרכישתה. ופטור ממס שבח עד לתקרה של 4.5 מיליון שקל! במידה ונשווה את האמור למיסוי רווחי ההון בבורסה, נגלה שהפטורים הגורפים האלה לא קיימים, לא בהיקף ולא בפרקיי הזמן.

2. רווח בקניה – הסעיף הזה מעורר אצל רבים שלל אמוציות, אבל כן, רווח עושים בקניה ורוכשים מתחת למחיר השוק(15% ומעלה). שוק הנדל"ן להבדיל מהמדדים של שוק ההון, אינו שוק משוכלל, מספיק מוכר אחד שחייב למכור במימוש מהיר והמשימה הושלמה.

3."התפוצצות פוטנציאלים" – ככל שעבודת השטח מקיפה יותר בחיפוש אחר נכס ריווחי ולימוד תוכניות בניין עיר (תב"ע) של האיזור בו ממוקם הנכס מעמיק יותר, ניתן לזקק נכסים הנמצאים בסבירות גבוהה לעליית ערך, מיקום הנכס באיזור מתפתח, השבחה כתוצאה ממימוש זכויות בנייה או תכנון מחדש של הנכס, שינוי תשואה כתוצאה משינוי ניהולי בנכס, תוכנית פינוי בינוי, תמ"א 38 או תוכנית התחדשות עירונית אחרת, מימוש הרווח שנעשה במחיר הקניה ועוד אינסוף דרכים יצירתיות. כן זה תהליך תובעני כי מלאכת הפיתוי של רווח ההון היא מלאכה דקדקנית המחייבת מאמץ מנטלי, אבל הפרס המצפה לאלו המסיימים את התהליך היא קפיצה קוונטית.

דצמבר 7, 2020

הרשמה לניוזלטר

גלילה לראש העמוד