כתבו: הנועזת
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin

איך ניתן להשקיע בנדל"ן מבלי לוותר על שוק ההון

שכונת התקווה כוללת 440 דונם, בין הרחובות ההגנה מצפון, הלח"י ובר לב מדרום, משה דיין במזרח ונתיבי איילון במערב. השכונה הוקמה ע"י חברת שמשון באמצע שנות ה-30 לאחר שרכשה 7 דונם פרדסים מהכפר השכן סלמה ומכרה אותם מאוחר יותר במגרשים קטנים של כ-100 מטר, לתושבים שהגיעו מתימן, עירק, צפון אפריקה ומדינות ברה"מ לשעבר.  אותה חברת שמשון היסטורית, מהווה עד היום שחקן מקומי חשוב במסחר ובתיעוד של קרקעות השכונה. מעניין לציין, שתת אזור " גבעת שמשון" הממוקם צפונית לדרך ההגנה בין שכונת התקווה ליד אליהו(רחובות: אני מאמין, הפרטיזן היהודי וגוש עציון), נקראת על שמה של החברה, לאחר שרכשה ומכרה את הקרקעות גם באזור זה.

כ- 95% מהקרקעות בשכונה מוגדרות כאדמות מושע – בבעלות משותפת שלא עברו חלוקה לתתי חלקות. פועל יוצא של שיטת הרישום "הנחות" המקובלת באיזור  יצרה במשך שנים,  קושי מימוני הנבע מסרובם של מרבית הבנקים לספק משכנתאות לנכסים שאין להם טאבו. נכון לכרגע, רק בנק אחד וחברת ביטוח אחת משמשות כגורם מממן. הוצאת נסח נכון להיום, כרוכה באיתור הבעלים, מתוך רשימה ארוכה של כל בעליי הזכויות בגוש, כל עוד לא מתקיימת פרצלציה.

 

אלא שממש לאחרונה מכאן כשבעל נכס או רוכש פוטנציאלי מבקשים לעשות פעולה פשוטה של הוצאת נסח טאבו לדירה הם מקבלים לידיהם נסח טאבו בלתי נגמר, הכולל את כל בעלי הזכויות בגוש המתפרש על עשרות דונם.

 

במהלך מלחמת העצמאות שימשה השכונה חיץ בין תושבי הכפר סלמה הערבים לבין תל אביב. בליל 8 בדצמבר 1947, שבוע לאחר הכרזת האו"ם על הקמת מדינת ישראל, נערכה מכיוון הכפר סלמה התקפה כבדה על השכונה בפיקודו של חסן סלאמה, שנהדפה תוך אבידות כבדות לתוקפים.

בשורה לתושבי שכונת התקווה בדרום תל אביב: מתווה להסדרת זכויותיהם הקנייניות של מאות מחזיקים פרטיים בשכונה צפוי לעלות היום לאישור מועצת מקרקעי ישראל. מהלך זה יפחית את אי הוודאות הקניינית המאפיינת את קרקעות השכונה, יעודד את התחדשות עירונית ופיתוח האזור, ויזניק את ערך הנדל"ן בשכונה. את המתווה גיבשו יחד בחודשים האחרונים העירייה ורשות מקרקעי ישראל (רמ”י).

 

השכונה, שהוקמה בשנות השלושים, משתרעת על 440 דונם בין הרחובות דרך ההגנה מצפון, דרך לח"י ודרך בר לב מדרום, רחוב משה דיין במזרח ונתיבי איילון במערב. המדינה החזיקה עד היום ב־10% משטחי השכונה, ועל כן מעולם לא בוצעה בשכונה פרצלציה, כלומר השטח שבבעלות פרטיים לא נחלק לחלקות שניתן לרשום בטאבו. מכאן כשבעל נכס או רוכש פוטנציאלי מבקשים לעשות פעולה פשוטה של הוצאת נסח טאבו לדירה הם מקבלים לידיהם נסח טאבו בלתי נגמר, הכולל את כל בעלי הזכויות בגוש המתפרש על עשרות דונם. הדבר גם מגביל את היכולת לשעבד את הנכסים בדרך של נטילת משכנתא. מצב זה הוא בעל השלכות שליליות על השכונה, שכן היעדר יכולת לרשום בעלות על נכסים מוגדרים בטאבו מרתיע רוכשי דירות ויזמים מרכישת נכסים בשכונה, חוסם את הדרך לפיתוח ובנייה באזור, ומוביל להערכת חסר של הנדל"ן התל־אביבי.

קרן השתלמות הכרטיס שלך לתשואה עודפת דרך נדלן

על רקע כל אלה יזמה העירייה מהלך לאישור תוכנית חלוקה למגרשים (רה־פרצלציה). ב־2016 הקצתה 50 מיליון שקל לטובת הליך ההסדרה, והשכונה חולקה ל־12 תוכניות שכל אחת מסדירה את הבעלויות במגרשים שמצויים בה. לצורך כך שכרה העירייה את שירותי חברת חושן ניהול פרויקטים, בניהולה של האדריכלית ברכת קלימשטיין לוי, שביצעה בשנתיים האחרונות הליכי שיתוף ציבור ובדיקות חקירתיות שבסופן הוחלט להפקיד את התוכנית הראשונה הכוללת איתור של 95% מהבעלים של 200 נכסים להבנויים על שטח של 11 דונם.

על פי המתווה שיובא היום לאישור המועצה, מי שיוכיח זיקה לקרקע מהתקופה שלפני קום המדינה יוכל להעביר את הבעלות אליו ללא תמורה; מחזיקים שיוכיחו זיקה עד שנת 1971 בעלותם תוסדר עבור תשלום של 17%-12.5% משווי הקרקע; ומחזיקים שיוכיחו זיקה עד שנת 1990 בעלותם תוסדר עבור תשלום של 31%־35.5% משווי הקרקע.

אייל רונן, מנהל מחלקת תכנון מזרח בעיריית תל אביב: "במסגרת החלטת העירייה להקצות משאבים לטובת הליך ההסדרה, פנינו לרמ"י ולמשרד המשפטים כדי ליצור מתווה ייחודי שנתפר למידותיה של השכונה, ולראשונה בעלים יקבלו בעלות בקרקע. ישנם בעלים שאינם נוכחים ולא ידוע מיהם, כולל משפחות

שרכשו קרקעות בתקופת השואה, ובמקרים כאלה האפוטרופוס הכללי ינהל את הנכסים. מאחר ולא נעשתה הסדרה, אין יכולת לשייך בין שם הבעלים למספר תעודת זהות. אנחנו מנסים כל הזמן לאתר את האנשים וקוראים לאנשים שיודעים על בעלות היסטורית בנכסים כלשהם בשכונת התקווה להגיע לעירייה ולהוכיח את הזיקה לנכסים האלה. ככל שיותר בעלים יאותרו, כך יתאפשר להתניע ולממש את התוכניות המסדירות את הזכויות.

“התוכנית הראשונה שהוחלט להפקיד הושגה לאחר שנה וחצי של עבודת נמלים של דפיקה בדלתות ואיתור אנשים, ואחרי שהגענו ל־95% מהבעלים של 200 נכסים בשטח של 11 דונם. בחלק ניכר מהמקרים מדובר כבר ביורשים. עדיין יש בערך מעל 700 מ"ר שבעליהם אינם מאותרים. הרישום שכעת יוכל התבצע יכול לשנות באופן מובהק את המצב בשכונה. תהיה יכולת לבנות, למכור ולקנות נכסים, להוריש זכויות ולקבל משכנתאות".

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי: "הסדרת הבעלות מהווה בשורה של צדק חברתי למאות משפחות בשכונת התקווה".

נועז\ת? רוצה לעשות צעד בעולם הנדל"ן? אשמח שנדבר…

צור קשר

גלילה לראש העמוד